VRUJA je glasbena skupina, ki nadaljuje tradicijo glasbenih skupin iz slovenske Istre, katere so v zadnjih desetletjih pustile globoko sled v poznavanju in popularizaciji glasbenega izroÄila Istre. Ime skupine je dialektalnega izvora in pomeni izvir, studenec. Vruja je zaÄela delovati marca leta 2001.
Tako kot je istrski polotok veÄkulturni in veÄetniÄni prostor, je tudi sestava Älanov skupine takšna, zato ni Äudno, da izvajajo in podajajo glasbeno tradicijo celotne Istre, in s tem predstavljajo vso raznolikost in zapušÄino naših prednikov. VRUJA skuša na svoj lasten naÄin dodati kamenÄek k mozaiku poustvarjanja in izvajanja glasbene dedišÄine Istre.
Pri predstavitvi godÄevskega izroÄila Severne Istre ostajajo Älani ansambla zvesti glasbilom tipiÄnim za to podroÄje, kot so vijulin(violina), bajs (istrski bas z dvema Ärevnatima strunama), klarin (klarinet) in remonika (harmonika). To zasedbo popestrijo še z dasko (deska za pranje perila). V taki zasedbi zagodejo najbolj znane plese Severne Istre, to so polka, valcer, šaltin, šete paši, cotiÄ, manfrina, mazurka, štajra, vilota in dopaši. Glasbeno tradicijo iz Južne Istre skupina predstavi s tipiÄnimi glasbili tega podroÄja kot so vela i mala sopela ali roženica (lesena pihala z dvojnim trsnim jeziÄkom), meh ali mih (istrske dude), šurle (dvojno piskalo z enojnim trsnim jeziÄkom). S temi glasbili "zasopèjo" nekaj najbolj znaÄilnih melodij kot so mantinjada in balun. Vsa ta ljudska glasbila VRUJA vÄasih kombinira z glasbili kot so kitara, mandola,flavte, dude in na ta naÄin ustvarja glasbeno podobo po svoji zamisli in navdihu. Poseben peÄat skupini daje njeno vokalno izvajanje pesmi iz Južne Istre, to je dvoglasno petje na tanko i debelo, villota (dvoglasno petje iz obalnih mest) in pesmi iz slovenske Istre. Skozi te pesmi lahko slišite tako Äakavski, istrskobeneški in šavrinski dialekt.
Leta 2002 je skupina izdala svojo prvo glasbeno zgošÄenko »Vruja«, leta 2006 pa drugo, z naslovom »Od mladega vina do pustne frtáde«. S posnetki je skupina prisotna še na kompilacijah »Uni ki kantà, na slabo ne panjsà« (2005), »?un Äun« (2005), »Lipo je u Istri bit« (2005), zgošÄenka priložena h knjigi »Istarski gunjci« (2005). Prisotna je še na albumih: Tine Lesjak: »Pesmi na slovenskem« in Rudi BuÄar: »Kambjament«. S svojo glasbo je obogatila tudi uÄbenik za glasbeno vzgojo za uÄence Äetrtih in petih razredov osemletke.
VRUJA je do sedaj nastopila na nekaterih pomembnih festivalih pri nas in v tujini: Mediteran festival leta 2001, Druga Godba 2002, Fetival Lent 2005, Folkest 2002 in 2005. Nastopila je za državni protokol (osrednja proslava ob dnevu državnosti leta 2003), veÄkrat za ObÄino Koper in za Primorsko univerzo. Mnogokrat se je pojavljala na nacionalni televiziji in na TV Koper/Capodistria.
ÄŒlani skupine so zelo aktivni tudi na pedagoškem podroÄju predstavljanja glasbene tradicije Istre, saj izvajajo predavanja, glasbene, vokalne in plesne delavnice za otroke po šolah, vrtcih in raznih poletnih taborih; za odrasle pa v instrumentalnih, vokalnih in plesnih delavnicah ter na seminarjih.
VRUJO danes sestavljajo Marino Kranjac (vokal, violina, dude,mandola, sopele, kitara), Alenka Kranjac (vokal, deska, boben), Peter KaligariÄ (harmonika), Gabrijel Križman (vokal, kitara, flavte, mandola), Gorast RadojeviÄ (bajs), Veronika Vižintin (tolkala) in Niki Germovšek (violina).
VRUJA iz svojega izvira podaja svež veder in vesel duh istrskega Äloveka in Vam to prinaša tudi na svojih nastopih v želji, da se z njimi poveselite in zaplešete.
|